Jak kiedyś wyglądały zdjęcia ze smartfonów?

Robienie zdjęć smartfonem jest obecnie czymś naturalnym. Robimy setki zdjęć, przesyłamy je znajomym, wstawiamy je na social media. Wszystko zaczęło się 24 lata temu, kiedy to pojawił się pierwszy telefon z aparatem, a wprowadzenie MMSów spowodowało, że zaczęliśmy je przesyłać. Mogliśmy pochwalić się „na żywo” widokami z wakacji czy swoim ubiorem. Obecnie większość z nas nie ma innego aparatu, a zdjęcia robione telefonem są świetnej jakości. A jak wyglądały zdjęcia robione pierwszymi smartfonami?

Rozwój fotografii jest w pewien sposób odzwierciedleniem technologicznego rozwoju świata. Pierwsze próby odzwierciedla obrazu miały miejsce w XVIII wieku, pierwsza fotografia w obecnym znaczeniu to wiek XIX. Fotografia kolorowa to już XX wiek. Druga połowa tego wieku to eksperymenty i początek fotografii cyfrowej, a w pierwszej dekadzie XXI wieku fotografia cyfrowa wyprzedziła fotografię analogową. Pierwszym telefonem komórkowym z aparatem był Sharp J-SH04 wprowadzony na rynek w Japonii pod koniec roku 2000. Choć telefony komórkowe istniały na rynku dość krótko i same w sobie zapoczątkowały rewolucję, to kolejną rewolucją było wprowadzenie smartfonów (smartfon to połączenie telefonu z PDA – czyli personal digital assistant). Teoretycznie pierwszym urządzeniem, spełniającym te kryteria był zaprezentowany w 1994 roku IBM Simon. Miał funkcje komputera personalnego, moduł umożliwiający dzwonienie oraz nawet ekran dotykowy. Jednak pierwsze smartfony w obecnym rozumieniu (choć wtedy ten termin jeszcze nie istniał) zaczęły się pojawiać od początku XXI wieku a zwłaszcza po 2005 roku. Kolejne wersje Palm Treo (Palm Treo 600 z 2003 roku), urządzeń Blackberry (Charm z 2004 roku lub Electron z 2005), cała gama urządzeń z systemem Windows Mobile 5.0 Pocket PC lub ostatecznie LG Prada coraz bardziej przypominały obecne telefony. Jednak prawdziwą rewolucję zapoczątkował Apple, wprowadzając na rynek w połowie 2007 roku  pierwszą wersję telefonu Iphone. Iphone 2G był urządzeniem o możliwościach zdecydowanie mniejszych od konkurencji. Nie obsługiwał np. MMSów. Jednak marketing, pokazanie zmiany sposobu korzystania z telefonu zrewolucjonizowały rynek.

W drugiej połowie lat 10 powszechność aparatów w telefonach komórkowych spowodowała, że dla większość osób smartfon to jedyny aparat fotograficzny. Należy jednak zauważyć, że jakość zdjęć pozostawiała wiele do życzenia. Jeśli gdzieś w czeluściach swoich komputerów odnajdziecie jeszcze zdjęcia robione telefonami 15 lat temu, to stwierdzicie, że nie nadają się do niczego. Wtedy jednak wszyscy się zachwycaliśmy nimi. Jakość zdjęć poprawiała się z telefonu na telefon, z roku na rok. Jak wyglądał ten postęp chciałbym pokazać właśnie na przykładzie telefonów Apple. Postarałem się wykonać takie same zdjęcia telefonami Apple Iphone 2G, 3G, 4, 5, 8, SE (1. Gen), 11, 12, 13 aż wreszcie 15 pro. W ramach ciekawostki także, telefonem HTC Dream, w Polsce znanym jako Era G1. To pierwszy telefon z systemem Android. A na dokładkę, niektóre z ujęć udało mi się powtórzyć także telefonami Iphone 4s oraz Samsungiem Galaxy S24 Ultra.

Zapraszam do obejrzenia tej niezwykłej galerii zdjęć i mam nadzieję w przyszłości uzupełnić ją zarówno telefonami zarówno najnowszymi jak i z przeszłości. Chciałbym jednak dodać, że tych zdjęć nie można uznać za miarodajny test możliwości fotograficznych wspomnianych telefonów. Stan telefonów jest różny co może istotnie wpływać na jakość zdjęć, a kadry na zdjęciach są odrobinę inne, co również może wpływać na barwę i jakość zdjęcia.

Smok

Pomnik Syrenki

Stadion Narodowy

Kwiatek

Panorama Warszawy

Nuty na budynku Biblioteki UW

Róże

Pizza

Zobacz także